Skip to content

312 Prospect AvenuePrinceton, NJ 08540

Built 1962

Owner
---
Last Sale Price
$1,755,000
Last Sale Date
Jul 24, 2025

Property Information

Block56.04
Lot126
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page161

Building Details

Building Class18
Description2S F G
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,764
Acreage0.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$481,500
62%
Improvement Value:$298,300
38%
Total Assessment$779,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,766+5.9%
2024$19,604+3.1%
2023$19,019+0.8%
2022$18,871+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,755,000
Sq Ft2,764DeedBook 6600, Page 758Recorded8/12/2025

Property Sale

Sale
$855,000

From:

To:

Sq Ft2,764DeedBook 6179, Page 480Recorded9/23/2013

Property Built

Built

Year Built: 1962