Skip to content

41 Robert RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1960

Last Sale Price
$849,000
Last Sale Date
Jun 17, 2016

Property Information

Block56.04
Lot134
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page161

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,600
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$447,000
66%
Improvement Value:$227,000
34%
Total Assessment$674,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,949+5.9%
2024$16,944+3.1%
2023$16,439+2.0%
2022$16,110+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$849,000

From:

To:

Sq Ft2,600DeedBook 6253, Page 520Recorded6/21/2016

Property Sale

Sale
$293,000
DeedBook 3011, Page 328

Property Built

Built

Year Built: 1960