Skip to content

63 Riverside DrivePrinceton, NJ 08540

Built 1959

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 2, 2004

Property Information

Block56.05
Lot139
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page161

Building Details

Building Class18
Description2S F G2
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage---
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$399,000
68%
Improvement Value:$190,400
32%
Total Assessment$589,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,568+5.9%
2024$14,697+3.1%
2023$14,258+0.8%
2022$14,147+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1959