Skip to content

15 Robert RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1965

Last Sale Price
$1,250,000
Last Sale Date
May 1, 2024

Property Information

Block56.05
Lot140
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page161

Building Details

Building Class17
Description2S F G2
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,080
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$447,000
70%
Improvement Value:$194,100
30%
Total Assessment$641,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,072+5.9%
2024$16,117+3.1%
2023$15,636+0.8%
2022$15,515+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,250,000
Sq Ft2,080DeedBook 6555, Page 1761Recorded5/7/2024

Property Sale

Sale
$799,000

From:

To:

Sq Ft2,080DeedBook 6312, Page 272Recorded12/29/2017

Property Sale

Sale
$644,250
DeedBook 5694, Page 54

Property Built

Built

Year Built: 1965