Skip to content

118 Cedar LanePrinceton, NJ 08540

Built 1950

Last Sale Price
$995,000
Last Sale Date
May 28, 2019

Property Information

Block56.06
Lot109
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page87

Building Details

Building Class18
Description1S F G
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,562
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$566,500
68%
Improvement Value:$267,800
32%
Total Assessment$834,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,143+13.6%
2024$19,494+3.1%
2023$18,912+0.8%
2022$18,765+5.6%
Property History

Property Sale

Sale
$995,000

From:

To:

Sq Ft1,562DeedBook 6370, Page 1153Recorded6/13/2019

Property Sale

Sale
$710,000
DeedBook 5885, Page 149

Property Built

Built

Year Built: 1950