Skip to content

343 Prospect AvePrinceton, NJ 08540

Built 1960

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Aug 14, 1989

Property Information

Block56.06
Lot151
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page87

Building Details

Building Class18
Description2S F G2
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage3,444
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$488,000
59%
Improvement Value:$341,900
41%
Total Assessment$829,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,100+5.9%
2024$20,864+3.1%
2023$20,241+0.8%
2022$20,084+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 2497, Page 729

Property Built

Built

Year Built: 1960