Skip to content

7 Governors LanePrinceton, NJ 08540

Built 1997

Last Sale Price
$1,100,000
Last Sale Date
Feb 25, 2022

Property Information

Block5601
Lot14.07
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page56

Building Details

Building Class39
Description2SBRST2G CLK I
Dwellings1
ZoningOR2
Sq Footage2,786
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
39%
Improvement Value:$428,500
61%
Total Assessment$703,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,734+5.9%
2024$17,686+3.8%
2023$17,046+0.8%
2022$16,913+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,100,000
Sq Ft2,786DeedBook 6483, Page 745Recorded4/26/2022

Property Sale

Sale
$774,500

From:

To:

Sq Ft2,786DeedBook 6207, Page 1344Recorded12/3/2014

Property Sale

Sale
$825,000
DeedBook 5679, Page 58

Property Built

Built

Year Built: 1997