Skip to content

15 Governors LanePrinceton, NJ 08540

Built 1996

Last Sale Price
$859,000
Last Sale Date
Dec 12, 2017

Property Information

Block5601
Lot14.15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page56

Building Details

Building Class19
Description2SFRBR1G WHITMN
Dwellings1
ZoningOR2
Sq Footage2,858
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$315,000
38%
Improvement Value:$505,600
62%
Total Assessment$820,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,182+5.9%
2024$19,996+3.1%
2023$19,400-4.9%
2022$20,408+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$859,000

From:

To:

Sq Ft2,858DeedBook 6313, Page 970Recorded1/11/2018

Property Built

Built

Year Built: 1996