Skip to content

17 Governors LanePrinceton, NJ 08540

Built 1996

Last Sale Price
$990,000
Last Sale Date
Sep 14, 2007

Property Information

Block5601
Lot14.17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page56

Building Details

Building Class19
Description2SBR2G LAMBRT
Dwellings1
ZoningOR2
Sq Footage---
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$315,000
33%
Improvement Value:$639,300
67%
Total Assessment$954,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,413+5.9%
2024$23,991+3.1%
2023$23,275+0.8%
2022$23,094+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$990,000
DeedBook 5719, Page 78

Property Built

Built

Year Built: 1996