Skip to content

24 Governors LanePrinceton, NJ 08540

Built 1998

Last Sale Price
$1,148,000
Last Sale Date
Jul 11, 2023

Property Information

Block5601
Lot14.24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page56

Building Details

Building Class19
Description2SFRBR2GWG WHIT
Dwellings1
ZoningOR2
Sq Footage2,858
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$315,000
36%
Improvement Value:$566,700
64%
Total Assessment$881,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,480+5.9%
2024$22,166+3.8%
2023$21,361+0.8%
2022$21,194+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,148,000
Sq Ft2,858DeedBook 6533, Page 1045Recorded9/5/2023

Property Sale

Sale
$980,000
DeedBook 4923, Page 113

Property Built

Built

Year Built: 1998