Skip to content

30 Governors LanePrinceton, NJ 08540

Built 1993

Owner
---
Last Sale Price
$1,360,000
Last Sale Date
Nov 21, 2025

Property Information

Block5601
Lot14.30
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page56

Building Details

Building Class39
DescriptionADAMS
Dwellings1
ZoningOR2
Sq Footage2,996
Acreage0.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$275,000
37%
Improvement Value:$472,900
63%
Total Assessment$747,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,917+5.9%
2024$18,802+3.1%
2023$18,241+0.8%
2022$18,099+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,360,000
Sq Ft2,996DeedBook 6612, Page 509Recorded12/9/2025

Property Sale

Sale
$935,000
DeedBook 5724, Page 191

Property Built

Built

Year Built: 1993