Skip to content

38 Governors LanePrinceton, NJ 08540

Built 1993

Last Sale Price
$999,999
Last Sale Date
Jul 5, 2022

Property Information

Block5601
Lot14.38
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page56

Building Details

Building Class39
Description2.5SBRFR3B3B2G
Dwellings1
ZoningOR2
Sq Footage2,607
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
40%
Improvement Value:$412,500
60%
Total Assessment$687,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,308+5.9%
2024$17,284+4.4%
2023$16,558+0.8%
2022$16,429+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$999,999
Sq Ft2,607DeedBook 6491, Page 699Recorded7/11/2022

Property Sale

Sale
$877,500

From:

To:

Sq Ft2,607DeedBook 6285, Page 1929Recorded5/19/2017

Property Sale

Sale
$769,500

From:

To:

Sq Ft2,607DeedBook 6190, Page 112Recorded3/26/2014

Property Sale

Sale
$752,400
DeedBook 6018, Page 913

Property Built

Built

Year Built: 1993