Skip to content

55 Governors LanePrinceton, NJ 08540

Built 1993

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 29, 2021

Property Information

Block5601
Lot14.55
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page56

Building Details

Building Class39
DescriptionCLARK I
Dwellings1
ZoningOR2
Sq Footage2,768
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
36%
Improvement Value:$488,500
64%
Total Assessment$763,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,332+5.9%
2024$19,194+3.1%
2023$18,622+0.8%
2022$18,477+8.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$805,000

From:

To:

Sq Ft2,768DeedBook 6319, Page 604Recorded3/6/2018

Property Built

Built

Year Built: 1993