Skip to content

343 Snowden LanePrinceton, NJ 08540

Built 2012

Last Sale Price
$1,250,000
Last Sale Date
Nov 9, 2012

Property Information

Block5705
Lot10.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page57

Building Details

Building Class20
Description---
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage4,262
Acreage0.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$426,000
29%
Improvement Value:$1,037,900
71%
Total Assessment$1,463,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$38,984+17.5%
2024$33,167+3.1%
2023$32,178+0.8%
2022$31,927+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,250,000
DeedBook 6159, Page 952

Property Built

Built

Year Built: 2012