Skip to content

28 Magnolia LanePrinceton, NJ 08540

Built 1957

Last Sale Price
$262,000
Last Sale Date
Oct 19, 1993

Property Information

Block5801
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page58

Building Details

Building Class18
Description2S F 1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage3,291
Acreage0.7

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$470,000
57%
Improvement Value:$358,500
43%
Total Assessment$828,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,901+5.9%
2024$20,675+3.8%
2023$19,910+0.8%
2022$19,754+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$262,000
DeedBook 2736, Page 235

Property Built

Built

Year Built: 1957