Skip to content

191 Library PlacePrinceton, NJ 08540

Built 1908

Last Sale Price
$1,260,000
Last Sale Date
Mar 7, 2014

Property Information

Block6.01
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page129

Building Details

Building Class20
Description2S F G2
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage3,950
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$758,000
52%
Improvement Value:$692,000
48%
Total Assessment$1,450,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$38,614+5.9%
2024$36,453+0.2%
2023$36,380+0.8%
2022$36,097+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,260,000

From:

To:

Sq Ft3,950DeedBook 6189, Page 1231Recorded3/18/2014

Property Built

Built

Year Built: 1908