Skip to content

42 Cleveland LanePrinceton, NJ 08540

Built 1820

Last Sale Price
$1,500,000
Last Sale Date
Apr 14, 2015

Property Information

Block6.01
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page129

Building Details

Building Class21
Description2S F G2
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage4,362
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$771,000
51%
Improvement Value:$740,900
49%
Total Assessment$1,511,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$40,262+5.9%
2024$38,009+3.1%
2023$36,875+0.8%
2022$36,588+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,500,000

From:

To:

Sq Ft4,362DeedBook 6223, Page 415Recorded7/14/2015

Property Built

Built

Year Built: 1820