Skip to content

44 Westcott RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1929

Last Sale Price
$1,009,900
Last Sale Date
May 11, 2018

Property Information

Block6.02
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page119

Building Details

Building Class18
Description2S F G2
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,491
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$786,000
72%
Improvement Value:$301,100
28%
Total Assessment$1,087,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,949+5.9%
2024$27,330+3.1%
2023$26,514+0.8%
2022$26,308+13.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,009,900

From:

To:

Sq Ft2,491DeedBook 6329, Page 32Recorded6/4/2018

Property Built

Built

Year Built: 1929