Skip to content

1 Stonewall CirclePrinceton, NJ 08540

Built 1997

Last Sale Price
$349,990
Last Sale Date
Dec 6, 1997

Property Information

Block601
Lot1.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page6

Building Details

Building Class39
Description2SFRBR2G ARL I
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$236,000
36%
Improvement Value:$418,300
64%
Total Assessment$654,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,174+6.0%
2024$16,199+3.1%
2023$15,708+0.8%
2022$15,584+3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$349,990
DeedBook 3279, Page 96

Property Built

Built

Year Built: 1997