Skip to content

33 Stonewall CirclePrinceton, NJ 08540

Built 1998

Last Sale Price
$825,000
Last Sale Date
Feb 10, 2020

Property Information

Block601
Lot1.17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page6

Building Details

Building Class39
DescriptionDARTMOUTH II
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,989
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$237,500
35%
Improvement Value:$444,000
65%
Total Assessment$681,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,148+5.9%
2024$17,133+4.8%
2023$16,341+0.8%
2022$16,214+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$825,000
Sq Ft2,989DeedBook 6398, Page 1367Recorded3/3/2020

Property Sale

Sale
$575,000
DeedBook 4557, Page 140

Property Built

Built

Year Built: 1998