Skip to content

55 Stonewall CirclePrinceton, NJ 08540

Built 1999

Last Sale Price
$825,000
Last Sale Date
Oct 27, 2020

Property Information

Block601
Lot1.28
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page6

Building Details

Building Class39
DescriptionETON II
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,555
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$232,000
40%
Improvement Value:$347,800
60%
Total Assessment$579,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,440+5.9%
2024$14,576+3.1%
2023$14,141+0.8%
2022$14,031+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$825,000
Sq Ft2,555DeedBook 6427, Page 1680Recorded1/22/2021

Property Built

Built

Year Built: 1999