Skip to content

67 Audubon LanePrinceton, NJ 08540

Built 1992

Last Sale Price
$1,487,500
Last Sale Date
Jul 31, 2008

Property Information

Block6102
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page61

Building Details

Building Class19
Description---
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage---
Acreage2.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$594,300
50%
Improvement Value:$594,300
50%
Total Assessment$1,188,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,652+5.9%
2024$29,881+3.1%
2023$28,990+0.8%
2022$28,764-5.1%
Property History

Property Sale

Sale
$1,487,500
DeedBook 5903, Page 184

Property Built

Built

Year Built: 1992