Skip to content

87 Brookstone DrPrinceton, NJ 08540

Built 1965

Last Sale Price
$1,500,000
Last Sale Date
May 23, 2012

Property Information

Block6402
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page64

Building Details

Building Class20
Description2SFR2GP
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage6,152
Acreage2.89

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$539,000
36%
Improvement Value:$948,600
64%
Total Assessment$1,487,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$39,615+5.9%
2024$37,398+3.1%
2023$36,283+0.8%
2022$36,000-3.1%
Property History

Property Sale

Sale
$1,500,000
DeedBook 6149, Page 1352

Property Built

Built

Year Built: 1965