Skip to content

108 North RoadPrinceton, NJ 08540

Built 2008

Last Sale Price
$1,300,000
Last Sale Date
Mar 8, 2006

Property Information

Block6601
Lot1.02
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page66

Building Details

Building Class21
Description---
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage---
Acreage3.79

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$837,900
30%
Improvement Value:$1,989,800
70%
Total Assessment$2,827,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$75,302+5.9%
2024$71,088+3.1%
2023$68,968-7.8%
2022$74,797-1.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$1,300,000
DeedBook 5323, Page 287