Skip to content

147 Winfield RoadPrinceton, NJ 08540

Built 2012

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 30, 2020

Property Information

Block6601
Lot1.03
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page66

Building Details

Building Class22
Description---
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage9,604
Acreage4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$937,500
18%
Improvement Value:$4,269,300
82%
Total Assessment$5,206,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$138,657+5.9%
2024$130,899+3.1%
2023$126,994-10.1%
2022$141,243-5.1%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2012

Property Sale

Sale
$1,537,065
DeedBook 5858, Page 8