Skip to content

25 Westerly RdPrinceton, NJ 08540

Built 2016

Last Sale Price
$2,000,000
Last Sale Date
Jun 20, 2024

Property Information

Block6703
Lot12.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page67

Building Details

Building Class20
Description2 SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,982
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$605,000
46%
Improvement Value:$711,500
54%
Total Assessment$1,316,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$33,061+5.9%
2024$31,211+3.1%
2023$30,280+0.8%
2022$30,044+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$2,000,000
Sq Ft2,982DeedBook 6560, Page 1654Recorded7/2/2024

Property Sale

Sale
$1,408,572

From:

To:

Sq Ft2,982DeedBook 6243, Page 1016Recorded3/8/2016

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$676,000

From:

To:

Sq Ft1,663DeedBook 6211, Page 552Recorded1/29/2015