Skip to content

37 Westerly RdPrinceton, NJ 08540

Built 2016

Last Sale Price
$705,000
Last Sale Date
Sep 25, 2014

Property Information

Block6703
Lot12.03
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page67

Building Details

Building Class21
Description---
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage4,998
Acreage0.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$613,000
33%
Improvement Value:$1,269,800
67%
Total Assessment$1,882,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$45,375+5.9%
2024$42,836+3.1%
2023$41,558+0.8%
2022$41,234+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$705,000
DeedBook 6203, Page 92