Skip to content

43 Westerly RdPrinceton, NJ 08540

Built 2016

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 27, 2020

Property Information

Block6703
Lot12.04
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page67

Building Details

Building Class20
Description---
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage5,349
Acreage0.68

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$618,000
35%
Improvement Value:$1,147,000
65%
Total Assessment$1,765,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$43,732+5.9%
2024$41,285+3.1%
2023$40,053+0.8%
2022$39,741+2.0%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$695,000
DeedBook 6250, Page 677