Skip to content

56 Glen DrivePrinceton, NJ 08540

Built 2000

Last Sale Price
$1,245,000
Last Sale Date
Sep 26, 2008

Property Information

Block6705
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page67

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage---
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$452,000
42%
Improvement Value:$617,100
58%
Total Assessment$1,069,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,470+5.9%
2024$26,877+3.1%
2023$26,075+0.8%
2022$25,872+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,245,000
DeedBook 5935, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 2000