Skip to content

21 Morgan PlacePrinceton, NJ 08540

Built 1950

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Jul 14, 2003

Property Information

Block6802
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page68

Building Details

Building Class17
Description1S F
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage---
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$364,000
67%
Improvement Value:$183,200
33%
Total Assessment$547,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,572+5.9%
2024$13,757+3.1%
2023$13,346+0.8%
2022$13,242+3.9%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 4550, Page 155

Property Built

Built

Year Built: 1950