Skip to content

22 Morgan PlacePrinceton, NJ 08540

Built 1955

Last Sale Price
$246,100
Last Sale Date
Jul 3, 1989

Property Information

Block6802
Lot25
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page68

Building Details

Building Class17
Description1S F 1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,900
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$388,000
72%
Improvement Value:$150,800
28%
Total Assessment$538,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,098+6.0%
2024$13,295+3.1%
2023$12,891+0.8%
2022$12,789+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$246,100
DeedBook 2492, Page 860

Property Built

Built

Year Built: 1955