Skip to content

208 Bayard LanePrinceton, NJ 08540

Built 1945

Last Sale Price
$234,000
Last Sale Date
Jan 19, 1995

Property Information

Block6802
Lot35
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page68

Building Details

Building Class17
Description1.5SFR1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage---
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$357,500
66%
Improvement Value:$186,000
34%
Total Assessment$543,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,473+5.9%
2024$13,664+3.1%
2023$13,256+0.8%
2022$13,153+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$234,000
DeedBook 2901, Page 249

Property Built

Built

Year Built: 1945