Skip to content

36 Duffield PlacePrinceton, NJ 08540

Built 1968

Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
Mar 31, 2004

Property Information

Block6802
Lot39
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page68

Building Details

Building Class17
Description2S F 2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage---
Acreage0.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$455,000
61%
Improvement Value:$294,700
39%
Total Assessment$749,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,965+5.9%
2024$18,847+3.1%
2023$18,285+0.8%
2022$18,143+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$580,000
DeedBook 4767, Page 286

Property Built

Built

Year Built: 1968