Skip to content

196 Bayard LanePrinceton, NJ 08540

Built 1960

Last Sale Price
$1,211,000
Last Sale Date
Feb 21, 2024

Property Information

Block6802
Lot42
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page68

Building Details

Building Class19
Description1.5SFR1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,766
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$387,000
53%
Improvement Value:$346,100
47%
Total Assessment$733,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,041+5.9%
2024$16,087+3.1%
2023$15,607+0.8%
2022$15,486+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,211,000
Sq Ft2,766DeedBook 6549, Page 1542Recorded2/27/2024

Property Sale

Sale
$630,000
DeedBook 6150, Page 1543

Property Built

Built

Year Built: 1960