Skip to content

22 Mountain AvePrinceton, NJ 08540

Built 1982

Last Sale Price
$780,000
Last Sale Date
Jul 17, 2024

Property Information

Block6803
Lot1.02
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page68

Building Details

Building Class35
Description3SF1G COND
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,881
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$350,000
72%
Improvement Value:$136,100
28%
Total Assessment$486,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,825+5.9%
2024$12,107+3.1%
2023$11,746+0.8%
2022$11,655+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$780,000
Sq Ft1,881DeedBook 6563, Page 856Recorded7/31/2024

Property Sale

Sale
$460,000
DeedBook 5972, Page 256

Property Built

Built

Year Built: 1982