Skip to content

24 Mountain AvePrinceton, NJ 08540

Built 1982

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 3, 2022

Property Information

Block6803
Lot1.03
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page68

Building Details

Building Class35
Description3SF1G CONDO
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,881
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$350,000
73%
Improvement Value:$126,200
27%
Total Assessment$476,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,681+5.9%
2024$11,972+3.1%
2023$11,615+0.8%
2022$11,524+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft1,881DeedBook 6201, Page 1570Recorded9/9/2014

Property Sale

Sale
$237,500
DeedBook 3601, Page 162

Property Built

Built

Year Built: 1982