Skip to content

221 Bayard LanePrinceton, NJ 08540

Built 1750
Other Exempt

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 30, 2023

Property Information

Block6803
Lot1.13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page68

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,304
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$350,000
59%
Improvement Value:$243,100
41%
Total Assessment$593,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2019$11,360+1.6%
2018$11,182+2.4%
2017$10,925+1.2%
2016$10,792+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$685,000

From:

To:

Sq Ft2,304DeedBook 6274, Page 537Recorded1/20/2017

Property Sale

Sale
$630,000
DeedBook 4428, Page 272

Property Built

Built

Year Built: 1750