Skip to content

85 Mountain AvePrinceton, NJ 08540

Built 2006

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 11, 2005

Property Information

Block6804
Lot12.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page68

Building Details

Building Class20
Description---
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage---
Acreage3.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$510,100
31%
Improvement Value:$1,146,500
69%
Total Assessment$1,656,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$44,115+5.9%
2024$41,647+3.4%
2023$40,268+0.8%
2022$39,954+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2006