Skip to content

48 Birch AvePrinceton, NJ 08542

Built 1920

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Mar 1, 2007

Property Information

Block6905
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page69

Building Details

Building Class47
Description2S F
Dwellings2
ZoningR9
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
54%
Improvement Value:$191,800
46%
Total Assessment$416,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,099+5.9%
2024$10,478+3.1%
2023$10,166+0.8%
2022$10,087+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000
DeedBook 5602, Page 78

Property Built

Built

Year Built: 1920