Skip to content

60 Leigh AvePrinceton, NJ 08540

Built 1910

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Oct 5, 2005

Property Information

Block6906
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page69

Building Details

Building Class19
Description2S S F 2G
Dwellings1
ZoningR9
Sq Footage1,232
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$235,000
53%
Improvement Value:$208,700
47%
Total Assessment$443,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,816+5.9%
2024$11,155+3.1%
2023$10,822+0.8%
2022$10,738+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 5211, Page 132

Property Built

Built

Year Built: 1910