Skip to content

37 Hodge RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1890

Last Sale Price
$4,700,000
Last Sale Date
Sep 28, 2010

Property Information

Block7.01
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page130

Building Details

Building Class23
Description2 1/2S F G2
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage6,086
Acreage0.77

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$843,000
28%
Improvement Value:$2,139,400
72%
Total Assessment$2,982,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$79,421+5.9%
2024$74,978+3.1%
2023$72,741+0.8%
2022$72,174+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$4,700,000
DeedBook 6075, Page 838

Property Built

Built

Year Built: 1890