Skip to content

45 Hodge RoadPrinceton, NJ 08540

Built 2016

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 24, 2018

Property Information

Block7.01
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page130

Building Details

Building Class22
Description2SS G3
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage4,619
Acreage0.56

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$777,000
36%
Improvement Value:$1,373,000
64%
Total Assessment$2,150,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$57,255+5.9%
2024$54,051+0.0%
2023$54,031+0.8%
2022$53,610+2.0%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$1,650,000

From:

To:

Sq Ft2,702DeedBook 6177, Page 1253Recorded8/30/2013

Property Sale

Sale
$715,000
DeedBook 2601, Page 750