Skip to content

31 Hodge RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1925

Last Sale Price
$1,987,500
Last Sale Date
Aug 19, 2010

Property Information

Block7.01
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page130

Building Details

Building Class22
Description2S F G
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage3,713
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$808,000
40%
Improvement Value:$1,191,400
60%
Total Assessment$1,999,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$53,244+5.9%
2024$50,265+4.8%
2023$47,956-4.1%
2022$50,002+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,987,500
DeedBook 6071, Page 915

Property Built

Built

Year Built: 1925