Skip to content

33 Lilac LanePrinceton, NJ 08540

Built 1950

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
May 9, 1991

Property Information

Block7.01
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page130

Building Details

Building Class18
DescriptionS F G2
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$750,000
68%
Improvement Value:$346,500
32%
Total Assessment$1,096,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,200+5.9%
2024$27,566+3.1%
2023$26,744+0.8%
2022$26,535+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000
DeedBook 2564, Page 693

Property Built

Built

Year Built: 1950