Skip to content

7 Hodge RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 30, 2017

Property Information

Block7.01
Lot26
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page130

Building Details

Building Class19
Description2S SCB G2
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,935
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$708,500
65%
Improvement Value:$380,200
35%
Total Assessment$1,088,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,992+5.9%
2024$27,370+3.8%
2023$26,375+0.8%
2022$26,170+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950