Skip to content

84 Bayard LanePrinceton, NJ 08540

Built 1956

Last Sale Price
$1,255,000
Last Sale Date
Mar 29, 2021

Property Information

Block7.01
Lot28
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page130

Building Details

Building Class19
Description2S F G2
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,431
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$405,000
54%
Improvement Value:$351,000
46%
Total Assessment$756,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,132+5.9%
2024$19,006+5.8%
2023$17,971+0.8%
2022$17,831+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,255,000
Sq Ft2,431DeedBook 6437, Page 1396Recorded4/16/2021

Property Sale

Sale
$666,000
DeedBook 6148, Page 971

Property Built

Built

Year Built: 1956