Skip to content

100 Bayard LanePrinceton, NJ 08540

Built 1904

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
May 15, 2002

Property Information

Block7.02
Lot10.02
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page119

Building Details

Building Class20
Description2S F G2
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage---
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$403,000
46%
Improvement Value:$473,500
54%
Total Assessment$876,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,341+5.9%
2024$22,035+6.2%
2023$20,744+0.8%
2022$20,582+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$850,000
DeedBook 4280, Page 54

Property Built

Built

Year Built: 1904