Skip to content

10 Westcott RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1920

Last Sale Price
$1,565,000
Last Sale Date
Dec 8, 2016

Property Information

Block7.02
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page119

Building Details

Building Class20
Description2S F G2
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,856
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$763,500
59%
Improvement Value:$519,800
41%
Total Assessment$1,283,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$34,174+5.9%
2024$32,262+3.1%
2023$31,300+0.8%
2022$31,056+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,565,000

From:

To:

Sq Ft2,856DeedBook 6270, Page 1668Recorded12/13/2016

Property Sale

Sale
$1,350,000
DeedBook 6103, Page 179

Property Built

Built

Year Built: 1920