Skip to content

98 Bayard LanePrinceton, NJ 08540

Built 1929

Last Sale Price
$831,440
Last Sale Date
Jul 7, 2010

Property Information

Block7.02
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page119

Building Details

Building Class21
Description2SST1G
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,287
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$381,000
45%
Improvement Value:$465,600
55%
Total Assessment$846,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,545+5.9%
2024$21,284+3.1%
2023$20,649+0.8%
2022$20,488+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$831,440
DeedBook 6065, Page 139

Property Built

Built

Year Built: 1929