Skip to content

11 Cleveland LanePrinceton, NJ 08540

Built 1925

Last Sale Price
$2,275,000
Last Sale Date
May 31, 2022

Property Information

Block7.02
Lot7.02
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page119

Building Details

Building Class21
Description2S F
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage4,184
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$732,000
42%
Improvement Value:$999,800
58%
Total Assessment$1,731,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$46,118+5.9%
2024$43,537+3.1%
2023$42,239+0.8%
2022$41,910+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$2,275,000
Sq Ft4,184DeedBook 6487, Page 1338Recorded6/6/2022

Property Sale

Sale
$840,000
DeedBook 4798, Page 264

Property Built

Built

Year Built: 1925